[Kritikujte moj rad] nedovrseno pojacano

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
MayaTitan
Posts: 7
Joined: 20-10-2005, 00:41

[Kritikujte moj rad] nedovrseno pojacano

Post by MayaTitan »

evo ideje da se otvori novi dio foruma sa nazivom "Kritikujte moj rad" u slucaju da ima relativno velik broj ljudi koji bi komentare na svoj rad :D

uglavnom, moje misljenje je da za sad za ovu moju temu najbolje mjesto za postavit je ovdje... dakle..

nisam neki velik strucnjak niti freak oko elektronike, ustvari vec 2 godine se (moram priznat i sebi) nikako nisam bavio..
prije 2 godine sam imao u glavi projekat "pojacalo od 120 W stereo, sa svim dodacima"... tada sam se i bio napalio na zvuk ko vecina raje tek poslije tog doba (tadasnji, II srednje msets)

uglavnom evo nekih od slika projekta pa cu pomalo objasnit sta ko i gdje, a ako se kome kritikuje...

Image
slika glavne plocice, komponente koje bi trebale producirat struju za izlazne tranzistore za snagu od 120 W po kanalu, kao sto je receno, glavna ploca, ima ulaz sa predpojacala (neophodno, kasnije o njemu), i ima izlaze za tranzistore pojacanja (4x2n3055 ako im je to oznaka, ne sjecam se vise :D, po kanalu, sa hladnjacima narano, uslikam ih drugom prilikom)

Image
jos jedan pogled

Image

Image
kondenzatori do izlaza su 400V 1mikroF

Image
pogled odozdo, ova stampa je uradjena na "profesionalnim" mashinama, i nikako nisam zadovoljan... jer je dolazilo do odajanja bakra od ploce. Jest da je ploca stara preko 15 godina, ali odvajanje se vrsilo zbog male sirine bakarnog sloja, pa nije mogao da drzi kako treba... radio sam na plocama slicne starost ali nije bilo slicnog problema...

Image

Image
evo montazne seme na papiru... (paus)

Image
ovo je ploca predpojacala + signal indikatora. Predpojacalo polumoja sema. Plocicu ja izradio, nacrto u corelu, a fotopostupkom dovrsio... Mnogo kvalitetnije, ekonomicnije, i vise informacija ima na samoj plocici (gdje je B,C ili E, sta je sta idt...)

Image
blize...

Image
dio za siglnal indikator

Image
odozgor...

ustvari ovo je trebala biti kao "muzicka linija", koja ima nekoliko ulaza i nekoliko izlaza. Predpojacalo, signal indikator, lightshow (izlaze za 20W sijalice, plocu i za ovo sam napravio ali nije radila), imao bi ugradjen industriski napravljen equilajzer, 2x120W (stere0).

Za uradit ovo su postojale realne sanse, i jos uvijek postoje, mada je na neki nacin najteze za uradit ovdje je transformator
treba napravit izlaze za +-40V ili cini mi se +-60V zatim za +5v +-12V i mozda jos jedan naponski nivo... sto cini namotavanje trafoa vrlo teskim poslom... projekat nije sproveden do kraja... pitajte Boga da li i ovo radi do sada... al et... fino je za vidjet :D
I had a life once... Now I have a computer and a modem.
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

ako su 3055 to onda i nije bas predvideno za pojacalo. moze radt ali kvaliteta nije bas neka.... inace ok izgleda.
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

sto se tice transformatora valjao bi jedan torus nije mi jasna lokacija 'sa' jel sarajevo ako jeste neznam dal ovi iz www.shox.co.yu salju u bih ali su pristojni sa cenom/kvalitet
maher_
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 19-08-2005, 23:47

Post by maher_ »

ja sam napravio ovo: http://sound.westhost.com/project3a.htm , sa malim modifikacijama i radi odlicno hehe
Post Reply