Pocetniku potrebna pomoc

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
stone
Posts: 2
Joined: 12-02-2006, 14:48

Pocetniku potrebna pomoc

Post by stone »

Početnik sam i potrebna mi je pomoč oko izbora programatora.
Koj da programator kupim, za koju cjenu i gdje.
Programirao bi u PICBASICU a poslije u C . Imam iskustva sa C++ za windows programiranje.
Gledao sam neki programator u nekakvom kitu ali nisam siguran da je to ono što meni treba. Ovdje mozete vidjeti o cemu se radi:
http://www.microchipdirect.com/ProductD ... ers&mid=13
Drugi proizvod, zove se DV164101 - PICkit 1
Kako se taj programator spaja sa kompjuterom? Preko USB ili nešto drugo?
Gdje bi mogao naručiti ove djelove
PIC16F84
DV164101 - PICkit 1
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

Ima u Minhenu preko puta zeljeznicke stanice.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

PIC mozes kupiti recimo u www.chipoteka.hr ako si u mogucnosti. Programator mozes sam napraviti, ima shema na stranici. Ako bas hoces da kupis programator, ne znam sta bi ti rekao. Tojest nisam nikad imao neki profesionalni sa recimo ICD-om :?

Vidi sta ima i na: www.mikroelektronika.co.yu
PUL$@R
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 22-01-2005, 20:50

Post by PUL$@R »

vjerovatno neki usb bridge ,kolko sam uspjeo vidjet sa slike ... :shock:
stone
Posts: 2
Joined: 12-02-2006, 14:48

Post by stone »

alexa_pg wrote:Ima u Minhenu preko puta zeljeznicke stanice.
Evo sacu odma... idem traziti u minhenu


Pogledao sam u mikroelektroniki ovaj programator ali mi izgleda dosta čudno(kad sam njub) jer ne vidim nigde mjesto gdje mogu piknuti čip :shock: :shock:
Dali je to ono što meni treba???
http://www.mikroelektronika.co.yu/engli ... flash2.htm
Jer programator koje sam ja viđao su pločice bez ikakvog kučišta kao ovo :shock:

Ali sad sam maloprije vidio ovo
http://www.mikroelektronika.co.yu/domes ... sypic3.htm
Kazu za početnike i cijena mi nije prevelika a vidim da ima sve što bi mi moglo trebati :P
Firkragg

Post by Firkragg »

Prvo ti je nepotrebno i moze se napravit puno jeftinije diskretno, ima na siteu allpic i raznih drugih programatora koji ce ti dat iste rezultate za puno manju cijenu.

Za ono drugo brijem da bi mogo lako past koji som kuna... :shock:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Za ono drugo pise
Cena: €99.00 EUR
i meni se apsolutno svidja!!! Mozda i ja sebi narucim, fakat je super :D
Firkragg

Post by Firkragg »

Pa skoro milja kn :shock:

Al ima stvarno svaceg i graf. displej, nije lose nimalo za cijenu..
zer0
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 05-08-2005, 21:10

Post by zer0 »

Nisam siguran da je u cenu ukljucen i graficki LCD, samo onaj 2x16. (marketing je to) :lol:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

nije graficki lcd ukljucen u cijenu :( :D

bas bi mi trebala ovakva jedna plocica. dosta sam puta sjeo da nesto radim i kad je trebalo napraviti plocicu bude mi mrsko i na kraju odustanem :D
zer0
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 05-08-2005, 21:10

Post by zer0 »

Kreni drugom logikom. Prvo odradis plocicu pa onda pises program. Tako ces imati "originalnu" plocu za testiranje 8) . U nekim projektima sa jednostranom stampom potrebno je praviti konekcije "malo drugacije" nego na univerzalnoj ploci. Naravno, kasnije se moze preurediti program ali to je opet dva posla. Zanimljiv program za simulaciju je proteus isis, napravis semu, nakacis cak i graficki displej, ucitas program u uC (AVR, PIC, ...) i za divno cudo sve radi. Cak je moguce uraditi semu originalne test ploce i imati virtuelnu podlogu za razvoj :idea: .
PUL$@R
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 22-01-2005, 20:50

Post by PUL$@R »

wow onaj drugi da lijepo =D,onaj prvi se otvori ona kutija pa onda se unutra upikne ili tamo gdje je nacrtano ^^
zer0
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 05-08-2005, 21:10

Post by zer0 »

Nisam siguran da sam razumeo :wink: . Postavi se npr atmega16, desni klik pa onda destinacija *.hex fajla. Postoji podrska za eeprom, eprom i jos gomila stvari. Za ne poverovati! Program je dosta skup >2000funti ali ko zeli rizikovati moze i za rublje :D .
http://kazus.ru/programs/viewdownload/kz_0/cid_7.html
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

probao sam ja taj emulator prije par godina, fakat je mocna stvar!

nego, svidja mi se ovo razvojno okruzenje. mada, oni su neke stvari stavili na neke izabrane pinove dok to meni u nekim slucajevima nece odgovarati ali ipak, sta je tu je :) pravo mi je mrsko praviti svoje neko univerzalno testno okruzenje, vise mi se svidja ovo profesionalno zeleno :lol:
buco

Post by buco »

Emulaor mocna stvar !????? :? ovisi sto to pokusavate emulirat u taj "tester" za veliki broj aplikacija "jednostavnijih" ide 100%, da pojednostavimo ako nisu velike i slozene real time operacije s gomilom podataka na obradi a dolaze is perifernog sustava posluzit ce , ali mislim da je najbolje vec netko i rekao a to je da si napravis prototipsku plocicu i da na njoj odradis kompletan posao . I uvijek ce netko postavit na tkzv. "razvojnu plocu" ono sto sam misli da treba ili kako treba , najcesce ce to bit pin raspored po HW strukturi implementiranih sklopova u MCUu i sl . Obican ISP programator [jTAg isl] vam omogucava veliku fleksibilnost i rad na tocno onakvom HW okruzenju i testiranje koje vama odgovara tj dizajnu uredjaja koji ste sami postavili i zato i je najbolje napravit prototipsku plocicu i na njoj radit testove i preinake. O "super" SW za testiranje i simulaciju ako zelite mozemo popricat i to na konkretnim primjerima iz prakse , puno je efikasnije u sam FW kojeg testirate unijet rutine za auto test i snimanje podataka s definiranih "mjernih tocaka" u FW , ja sam tako radio na emulatorima za sat-tv [pay-TV] jer su vam svi ti simulatori bili jako beskorisni kad je trebalo "simulirat" a pogotovo testirat rad uredjaja[kartice] zbog velikog broja podataka koji se cesto i brzo mijenjaju i slozenosti njihove interne obrade. Tako da za simulatore mislim isto sto i za crosscompilere dobri su za jednostavnije stvari sto je program slozeniji i zahtijevniji on trazi da se za test ili simulaciju pisu posebni programi za PC [ kao racunalo na kojem to obavljamo] ili niihova kombinacija s internim auto test rutinama [ po meni najbolja opcija].Ja imam pisne simulatore CImodula radi testova emulatora za pay-tv , njihova mana je sto morate unosit velik broj podataka [ snimit s recivera pa prebacit u simulator modula] da bi se test na onoj pocetnoj razini odradio kako treba a za dubinski test [ na varijacije u hodu , napadi providera na vas emulator npr..] morate ipak test radit u samom uredjaju i tad se dobro koristiti posebno pisanim rutinama za auotest i snimanje u mem samog MCUa . Emulatori za pay -tv su jako dobar pokazatelj stvarne moci [nemoci] i najskuplih simulatora koje mozete kupit iako im je HW "prost ko pasulj" [ obicna chip kartica] FW je pretezak za te super simulatore i testere koji ponekad kostaju poprilicno novca. To je samo primjer kako i pored sveg ulozenog novca u alate , znanje nece da dodje samom kupnjom dobrog crosscompilera ili simulatora uostalom tko se bude s izradom FW ozbiljnije suocio shvatit ce to kad tad. Sve to drzi vodu dok su takvi uradci [FW] jednostavni i vise nalik na neku vijezbu s faxa.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Sto se softverskih emulatora tice i mislio sam na neke jednostavne primjere koji ne zahtjevaju neke specijalne obrade podataka u realnom vremenu, hvatanja podataka sa nekih eksternih uredjaja i slicno. Mislio sam na nesto jednostavnije, kao recimo neki bezvezni uredjaj koji na sebi ima LCD, i2c senzor temperature (ako predpostavimo da emulator i njega podrzava), tastaturica i slicno.

Kakav PayTV u PC emulatoru... :shock: :D

Razvojna ploca je posebna prica i nju nek pravi onaj kome treba i KAKO MU treba :-) nikad se ne moze napraviti toliko fleksibilna da se na njoj moze apsolutno sve probati a da u isto vrijeme na sebi ima sve. Ova ploca koju smo gore spominjali je super za pocetnike jer joj cijena nije visoka. U svakom slucaju puno nudi.
buco

Post by buco »

@trax da steta sto ljudi nisu malo aktivniji jer bi se ista takva a vijerujte i "bolja" razvojna ploca mogla napravit [ dizajnirat] i tu na nasem boardu i to za bar 2 porodice 8 bitnih MCUa i Microchipovu i Atmelovu . A posto je to bar po statusu i sadrzaju foruma za mikrokontrolere ocito nemoguce ova predstavljena je za ono sto si i naveo vise nego dovoljna. :(
Post Reply