Foto Prekidac

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
_Ado
Posts: 5
Joined: 04-03-2008, 20:10

Foto Prekidac

Post by _Ado »

Mozda mi neko moze pomoci, trazim vec odavno foto prekidac ili kako se to vec zove.
Objasnicu malo,
Napravio sam motor za kliznu kapiju sa daljinskim upravljanjem, napon napajanja motora i ostalih elemenata je 12V i oko 15A. Sve radi dobro samo imam problem, htio bi da prilikom zatvaranja kapija ima osiguranje ako se desi neka prepreka (automobil, covjek ili bilo sta) da se zaustavi ili jos bolje da stane i da se vrati nazad. Nesto slicno kao i u motora za garazna rolo vrata.
Isao sam na napon od 12V iskljucivo zato jer cesto se desi da nemamo napajenje elektricnom energiom u toku dana, a napajanje od 12V sam osigurao sa automobilskim akumulatorom.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ajde postavi semu toga sto si radio, pa cemo nesto smisliti i to da se doda...
najlakse je samo u kolo motora dodati jedan rele koji bi prekinuo kolo kad je senzor neosvetljen. moze se uraditi i da se kapija otvori ali onda treba i sema...
_Ado
Posts: 5
Joined: 04-03-2008, 20:10

Post by _Ado »

Nemogu naci semu pa cu morati ponovo da je nacrtam. Sve se sastoji od 4 releja, 2 su obicna sa jednim kontaktom(sluze da preko njih ide napajanje elektro motora jer su krajnji prekidaci svega 1A) i druga dva su dupla ili kako se vec zove imaju dva para kontakata ( ta dva sam iskoristio za promjenu smjera na motoru), i 2 krajnja prekidaca.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

posto ti znas semu, treba jos samo da ubacis da se rele za otvaranje kapije ukljucuje kada se presece svetlosni zrak.
najlakse ti je na jedan kraj kapije staviti par ic led, a na drugi foto tranzistor(bacis ga u malu cev da ne utice na njega dnevna svetlost) foto tranzistor spojis spojis na neki tranzistor koji bi ukljucivao rele.
i taj sklop bi trebao da ima napajanje samo kad je kapija otvorena, to izvedes sa krajnjeg prekidaca(onog sto je stisnut kad je kapija otvorena).
nadam se da sam ti bar malo pomogao...
_Ado
Posts: 5
Joined: 04-03-2008, 20:10

Post by _Ado »

Evo napokon sam pronasao semu,
Slab sam sa elektronikom, ako mi mozes pojasniti ili napraviti semu. Nerazumijem kako radi foto tranzistor sa ic led.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 4_Sema.jpg
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

koji je granicni prekidac kad je kapija otvorena?
edit:
i jos jedno pitanje kako si spoio ova dva rela na prijemnik, jesi jedan kraj vezao na plus ili minus?
_Ado
Posts: 5
Joined: 04-03-2008, 20:10

Post by _Ado »

Mislim da je krajnji prekidac 2, ali uvijek mogu da ih zamjenim s tim da obrnem i napajanje motora.

Da jedan je kraj vezan za minus a plus dolazi sa prijemnika.
To neki mali uredjaj sa daljinskim upravljanjem koji sluzi za paljenje svjetala na autu ili svirene (ako se desi da prakiras negdje automobil i zaboravis gdje je) pa tako i ima velik domet sto mi odgovara.
Last edited by _Ado on 05-03-2008, 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

a ovi relei sto idu na prijemnik?
_Ado
Posts: 5
Joined: 04-03-2008, 20:10

Post by _Ado »

Ti relei sto su spojeni na prijemnik su dva u paru i dobijaju napon tako sto sam jedan kraj spule od releja spoio na minus a drugi kraj spula se napaja sa plus sa prijemnika. Napravio sam tako da kad je relej bez napona tad je kapija zatvorena sto mi odgovara da neprazni akumulator a kapija je otvorena uvijek na kratko vrijeme.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ok. aj ja cu ti nacrtati semu, veceras, sutra....
Post Reply