viljuskar na struju-popravka

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
srdjannn
Posts: 6
Joined: 30-12-2008, 19:16

viljuskar na struju-popravka

Post by srdjannn »

Pozdrav svima,potrebna mi je pomoc oko popravke viljuskara na struju.

Hteo sam pomoci drugaru i popraviti mu viljuskar na struju, odmah da naglasim nisam to nikada radio,popravljao viljuskare na struju.
Da li neko moze da mi pomogne i objasni princip rada tih viljuskara,mislio sam ako neko ima neku shemu. Na viljuskaru ne vidim ko je proizvodjac,znam da bih pomoglo i skratilo trazenje resenja za problem. Dakle ne znam ko je proizvodjac viljuskara,ne znam tip,model, ali pokusacu da objasnim sta sam video sta ima od delova. Na zadnjoj strani viljuskara kada se otvori video sam cetiri sklopke ili spulne, izgledaju kao na slici na ovom linku
http://www.kupindo.com/Sklopke/21026893 ... -viljuskar
i ima dve tropolne sklopke-ako se tako kaze. Ispod papucice za gas nalazi se disk na kome se nalaze 4 mikro prekidaca.to je ono sto sam uspeo da vidim.nadam se da sam uspeo da pomognem da objasnim o kakvom viljuskaru se radi.
koliko sam uspeo videti instalacija je dosta losa,ima zica nastavljanih prevezivanih,ne znam ni da li je sve ok povezano, Hteo sam da uradimo novu instalaciju i kontakte tih sklopki da ocistimo,dosta su losi. Ako moze neko da mi objasni princip rada i ako ima neku elektricnu shemu viljuskara
srdjannn
Posts: 6
Joined: 30-12-2008, 19:16

Re: viljuskar na struju-popravka

Post by srdjannn »

izvinjavam se,zbog slike,pokusacu da postavim slike
Attachments
Sklopke-za-viljuskar_slika_L_25558073.jpg
Sklopke-za-viljuskar_slika_L_25558073.jpg (3.55 KiB) Viewed 6059 times
Kontaktor-brzina-ISKRA-za-elektromotorni-viljuskar_slika_L_19555541.jpg
Kontaktor-brzina-ISKRA-za-elektromotorni-viljuskar_slika_L_19555541.jpg (4.02 KiB) Viewed 6059 times
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: viljuskar na struju-popravka

Post by WhiteHead »

Princip.... ti mikroprekidači na disku uključuju te sklopke pozadi određujući brzinu i smjer kretanja viljuškara. Te velike sklopke imaju na sebi i male mikroprekidače sa strane koji služe kao pomoćni kontakti i ne dozvoljavaju istovremeno uključenje dvije "zabranjene" sklopke. Osim toga pogledaj i četkice na motoru.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
srdjannnn
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 29-12-2010, 09:16

Re: viljuskar na struju-popravka

Post by srdjannnn »

ok,pretpostavio sam da je tako,malo vise sam napisao na drugom sajtu,ali pkusacu i ovde da malo vise objasnim o tom viljuskaru. kao sto sam rekao oni ima 4 skolpke koje su jako slicne kao one na slikama, ( ne znam da li je isti proizvodjac i radni napon), pored te cetiri sklopke ima i dve tropolne sklopke. na tim tropolnim sklopkama koliko mi se cini ima dva radna i jedan mirni kontakt.ja sam i hteo da pitam za semu jer nisam to nikada popravljao, a video sam da su zice budzene,nastavljane,nesto je prevezivano,a hteo sam da povezem po semi,da bude sve ok, kontakti su dosta losi,pokusacu da radim novo ozicenje,ali valjda su te zice povezane kako treba. Viljuskar kod volana sa leve strane vozaca ima polugicu sa kojom se odredjuje da li ce viljuskar ici napred-nazad, a sa desne strane vozaca kod nogu postoje dve poluge,jedna podize i spusta lift, druga odredjuje nagib viljuski.
ispod sedista ima dva akumulatora, svaki akumulator ima koliko se secam 18 celija,to valjda znaci da radi na 36 volti? da li postoji tako nesto,mislim da je jedan akumulator za motor za kretanje, a drugi za pumpu-hidrauliku,ispravite me ako gresim. Ikao viljuskar je imao brzine u zavisnosti od pritiskanja papucice gasa. to je stariji viljuskar,nema elektronike,vec samo sklopna tehnika,ako se tako kaze.i ne znam da li on kada povecava brzinu kretanja koristi oba akumulatora ili je to mozda drugacije reseno, i bojim se da nije nisu neke zice pobrkane,tako da ako postoji neka shema bilo bi ok,
hvala svima unapred
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: viljuskar na struju-popravka

Post by WhiteHead »

Nemam seme.
Al' princip je taj. Ima brzine uključuju se onim mikroprekidačima na disku.
Motor ima više četkica od dvije, na taj način se uključuje veća brzina.
Provjeri četkice, proprati komandu, podigni pogonske točkove i probaj jednu po jednu sklopku ručno aktivirati.
Dvije ili tri od njih su za hidrauliku.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
srdjannnn
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 29-12-2010, 09:16

Re: viljuskar na struju-popravka

Post by srdjannnn »

izvinjavam se,nisam stizao par dana da pogledam odgovore,hvala na odgovoru,pokusacu da resim,pa se javim sta sam uradio.hvala puno jos jednom na informacijama
Post Reply