Vodeno hladenje za pc

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

Nakon duzeg vremena odlucio sam praviti vodeno hladenje za svoj PC.
Kanio sam se dugo vremena da pocnem ali nikako i kako pade ovaj snijeg odlucim da lagano krenem.

Za hladnjak ili kako vec zovu radijator odlucio sam se da isjecem komad starog hladnjaka od auta dimenzija 13x13 cm kako bi ventilator od 12x12 cm mogao da stane na njega. Onda sam naisao na par problema koje sam rijesio sa malo vise auto kita sa staklenim vlaknima i smirglanja , nakon toga sam napravio 4 sarafa iste duzine i njih sam stavio na hladnjak pustio da se osuse ismirglao i na opste iznenadenje jako cvrsto se primilo za hladnjak. Preostalo mi je jos da spojim cijevi za cirkulaciju vode kroz hladnjak i da nabacim malo farbe na njega radi estetike.

Evo slika kako napredujem sa radovima

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Nastavljam sa radom vjerovatno u ponedjeljak kada cu kupiti neke stvari potrebne za nastavak.
Jedina problematika mi je vodeni blok koji ide na procesor, i snaga pumpe za vodu tj koliko litara u minuti ili satu izbacuje.
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by pedja089 »

Kupi potapajucu pumpu za akvarijum. Jedini problem je sto radi na 220V.
A blok ces tesko uraditi bez glodalice. Moze se, ali imas puno posla. Najlakse ti je nadju komad bakra i onda polako urezuj kanale u njega, i posle samo odgore napravis poklopac i u poklopcu napravis dovod i odvod...
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

1. bilo je razmisljanja da se uzme el.pumpa iz auta koja izbacuje tecnost za brisanje šoferšajbe ali nisam siguran dali ona moze da radi ono sto meni treba

2. http://www.ebay.com/itm/DC-12V-pump-wat ... 4486wt_876
razmisljao sam o narucivanju ove pumpe

sto se tice bloka vjerovatno cu probati da otac odnese kod jednog prijatelja tokara a jos sad gledam problem kako to pricvrstiti za maticnu plocu sa AM2 soketom
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by pedja089 »

Tesko je ovako reci jer ne znam kako izgleda. Ali po netu su provuceni samo sarafi kroz maticnu i sa zadnje strane maticne stavljena plastica ploca i lepo stegnuto...
Te pumpe su jako bucne...
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

Hmm imam vremena prohodat cu malo po gradu pa cu vidjeti sta imam na raspolaganju

Nasao sam skicu drzaca vodenog bloka za CPU chip set vec imam skicu

guglao sam i nasao radnju sa ostalim dijelovima

crijevo 10 mm 1 metar 1 KM stezaljke za crijeva konektori sve na jednom mjestu :D
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by elektor »

Nemoj uzimati pumpu od tekućine za pranje stakala.
Protok im i nije neki i nisu baš namjenjene za dugotrajan rad. Ja sam jednu bio spalio tako što sam ju pustio da pumpa oko pol sata. Doslovno je sve izgorilo, od namotaja do plastičnog kućišta koje se potopilo. Protok im i nije neki i nisu baš namjenjene za dugotrajan rad. Ja sam jednu bio spalio tako što sam ju pustio da pumpa pol sata. Doslovno je sve izgorilo, od namotaja do plastičnog kućišta koje se potopilo.
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by LIAM »

Nije mi jasno zar nije poanta vodenog hladenja bez sumnost........??
Svaka cast na projektu predlazem da pregledas net sa orginalima i drugim projektoma da ne bi kupovao i novi procesor. Da pumpa od pranja stakla nije predvidena za duzi rad. Kao sto su i rekli pumpa za akvarijum je dobro rijesenje.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by Feko »

A sta ce ti ventilator na tom hladnjaku? Koliko je meni poznato poanta vodenog hladjenja je ucinkovito hladjenje i tihi rad gdje nema mjesta za ventilator!
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by abc »

Zasti si sekao vodeni hladnjak , stavi citav, za overklokere bih preporucio da uzmu hladnjak od FAP-a;)
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

@ Feko taj ventilator sluzi da zagrijanu vodu koja ide sa procesora u spremnih da je ohladi ventilator je tih i uopste se necuje u toku rada svaki sistem vodenog hladenja koji sam gledao je imao 1 ,2 ,3 ventilatora zavisno od velicine hladnjaka

Image

@ abc ostalo je jos dosta od hladnjaka :D ako bude trebalo sijecem veci komad :D
planiram ubaciti AMD Athlon 64 x2 pa cemo vidjeti kakve cu perfomanse dobiti
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by Feko »

Aha, ja mislio da taj hladnjak ide na procesor. Onda OK
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by LIAM »

mislim da je stvar u mediu za hlađenje i pumpa ..................
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

U biti jeste ali svaka od komponenti poboljsava perfomanse hladenja a samim tim i perfomanse procesora

Ako netko zna gdje u Sarajevu ima kupiti komad bakra 5x5x1,5 cm
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by race king »

Trenutno me hebe temp na X6 1100T, ali skupljaju se pare za neko bolje hladjenje. Jedno vrijeme sam mislio napravit isto sto i ti ali kad sam vidio da Crosair ima vec "sklopljena" vodena hladjenja za male novce odusto sam ( http://www.links.hr/?option=katList&id_ ... iv=corsair ).

no dobro, zabavi se i pazi da ne procuris :P
a sto se tice bloka cemu se zahebavat i tokarit kad imas na ejebu za kupit: http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... Categories
i da, to mozes nabavit u svakoj malo boljoj trgovini informatickom opremom...
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

Nista odlucio sam skrsiti AMD-ov alminijski hladnjak imam 1 cm debljine za tokarit i jos trebam smisliti tok vode u tom bloku znam da je Al slabije prima toplotu od Cu al za pocetak moze pomoci
preko cu staviti pleksiglas od 1cm ali cu vjerovatno i njega srediti na nekih 5-6 mil ili ostavim 1cm zavisi kako se odlucim

Gledao sam gotova hladenja i cijena im je ko citav novi racunar za moje potrebe od 550-950 KM a ovo sve cu napraviti za 20-30 KM
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by DaTi »

Ajde, čini se kao zanimljiv projekat, ako ništa bar ćeš moći od kućša napraviti akvarijum :lol:
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by NestrE »

Jutro odo u kupovinu da kupim neke dijelove za nastavak i razocaram se pravo
Trgovina na sajtu ima sve i svasta kad sam otisao u nju nemaju nista sto meni treba xD
Tako da cu pogledati jos malo danas neke stvari staviti slike bloka sto ce se tokariti

ps.kupim 20 sarafa za 30 feninga duzina odlicna i dovoljna da se pricvrsti pleksigas na al
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by gurko »

Pitanje:
Koliko se sa ovakvim ili sličnim vodenim hlađenjem može dobiti na brzini procesora? Koliko se može dići takt (procentualno)? Imal' nekih konkretnih rezultata da je neko dobio drastično povećanje brzine sa vodenim hlađenjem? Interesuju me "domaći" rezultati, ne oni sa interneta!
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Vodeno hladenje za pc

Post by luchni »

Dosta korisnih informacija se može naći ovdje. Osobno sam oduvijek htio napraviti ovo, no najveći problem mi je bio (povoljno) naći bakreni blok.
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
Post Reply