Kupovina lemilice

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Znači radi se o tom da sam nabavio nekih 200-tinjak km i sad razmišljam o kupovini neke lemilice, i malo po malo naletim na ovo http://www.elmatis.hr/ProductDetails.as ... ctId=32830" onclick="window.open(this.href);return false;
Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva o ovoj lemilici, dal je to dobar izbor? S tim da mi ostane nešto sitno novaca da kupim i par rezervnih vrhova, spužvicu za čišćenje i tako to...
Što reći?
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Kupovina lemilice

Post by informaticar »

I ja sam razmišljao o kupovini slične e sada ću viditi kakva je :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Moj prijatelj ima i on kaže da je dobra, pa reko da vidim još ako netko ima iskistva da je radio sa njoj oko mobitela računara i tako, jer za to mi i treba za mobitele i tako jer se tim najviše bavim...
Što reći?
User avatar
start
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 11-05-2011, 22:50
Location: Koper-Slovenija
Contact:

Re: Kupovina lemilice

Post by start »

Istu ima moj kolega, kupijo je za 45-50€...
Reko je da je super... :)
LP Aljaz Titoric
www.elektronika-start.com
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Meni se čini solidnom, ima vrh 0.8mm što je meni dovoljno.
Što reći?
froid
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-03-2007, 20:26
Location: Niš

Re: Kupovina lemilice

Post by froid »

Mnogo liči na model koji sam imao. Greje, znači radi, ali uvek kada je uključim ona se postavi na 120C i prvo moram da je nabildujem na 350, znači ne pamti preset. Nije neki problem ali smara.
Jaka stvar da LED blinka. Kada je nateraš da peva onda si car za elektroniku...
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Ma neće to biti baš neki problem... Malo pritiskanja i nabije se to...
Što reći?
User avatar
start
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 11-05-2011, 22:50
Location: Koper-Slovenija
Contact:

Re: Kupovina lemilice

Post by start »

Eto malo offtopica samod a se pohvalim sa mojom lemilicom...
http://img155.imageshack.us/img155/2464/photo0108zv.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Oni koji znate kakva je ovo lemilica znate i cjenu... :)
LP Aljaz Titoric
www.elektronika-start.com
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Po veličini mogu pretpostaviti :D
Što reći?
User avatar
start
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 11-05-2011, 22:50
Location: Koper-Slovenija
Contact:

Re: Kupovina lemilice

Post by start »

Pa novi su negdje oko 440€. Ja sam dobijo polovnog i platio sam ga 150€ :)
Mogu vam reci, to je cudo od cuda. :)
LP Aljaz Titoric
www.elektronika-start.com
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Vjerujem, ja često radim sa ERSOM od prijatelja, i ona radi čuda a kamo li nešto poput toga...
Što reći?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

A što mislite o Net 898D lemilica i duvaljka u jednom? Vrijedi li nju kupiti?
Što reći?
User avatar
start
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 11-05-2011, 22:50
Location: Koper-Slovenija
Contact:

Re: Kupovina lemilice

Post by start »

Ja mislim da je to OK, jedino duvalka ti je mnogo bolja od same lemilice...
LP Aljaz Titoric
www.elektronika-start.com
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Kupovina lemilice

Post by elektor »

Gle, prije kupovine lemilice si postavi pitanje što i kakva lemilica ti treba, te koliko se ozbiljno misliš baviti elektronikom.
Ako ne radiš puno sa SMD i ne misliš skidati komponente s dvostrano lemljenih pločica onda ti puhalica ne treba. U tom ti je slučaju najbolje uzeti nešto od Wellera, skupo je ali se isplati, te si odmah sada možeš učiniti uslugu za budućnost, jer si sljedećih 20g miran. Ovo vrijedi naravno samo ako se želiš ozbiljnije baviti elektronikom, a ne ako ti je ona neki 3-4 hobi kojim se baviš i dosadit će ti za par mjeseci.
Ukoliko ti je SMD prioritet i puhalica ti je neophodna onda uzmi neku kinesku kombinaciju lemilica- puhalica. Sve su više manje iste kvalitete, neke imaju pumpu u dršci puhalice neki u kućištu. Mislim da je bolji izbor ona u kučištu. Također pazi da postoji mogućnost reguliranja količine zraka, jer sam primjetio da je neke jeftinije nemaju. Lemilice na takvim stanicama nisu ništa posebno, ali završavaju posao. Imaju regulaciju i rade na 24V. Više od toga večini i ne treba. Vrhovi su im tako-tako kvalitete te se nemogu mjesiti s Wellerovim vrhovima. Neke su lemilice slabije toplinski izolirane pa se može dogoditi da se uslijed dužeg rada drška neugodno zagrije.
Ako krećeš putem u kojem će ti elektronika biti izvor zarade i buduće zanimanje, možda je najbolje sada uzeti kinesku puhalicu- lemilicu. Koja će za sada ispuniti sve tvoje potrebe te ćeš moći vježbati na SMD-u, a onda kad kreneš u malo ozbiljnije vode uzmeš još Wellera, tako da lemilicu s puhalice pustiš samo za prljave i grube poslove.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Kupovina lemilice

Post by Feko »

Lemilica ti treba ko u bravariji čekić na svakom stolu i u svakom ćošku po jedna :lol:
Ja ih imam jedno 7 komada. 3 lemne stanice Weller WECP-20m, PACE MTB SR-2 (lemilica i stanica za odlemljivanje) i Gordak 952 (lemilica-puhaljka)...2 one pištolj lemilice, stara Iskrina od 25W, jedna od 60W, jedna od 100W...nedavno sam kupio i neke "ProWorks" 2 lemilice u koferu jedna 25W druga 60W unutra bilo malo žice za lemljenje i ona pletenica za odlemljivanje..za nekih 3600 forinti (110 kuna) :roll: bit će da ih ima i više od 7 komada :ohno:
2 stoje skroz u koferu za alat i znam da su tamo...ne moram razmišljati šta trebam ponijeti nego ga samo zgrabim i znam da je sve potrebno unutra. Isto tako je i sa ostalim alatom, ključevi, odvijači, kliješta, špicange cvikcange, kombinirke, papagajke...ne pada mi napamet da to vadim iz kofera ili tražim i stavljam u njega kada mi treba :!: Odvojeno alat za teren i za radionicu. Sa multimetrima je isto tako :wink:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Sve to stoji ali ja sam još uvijek u izgradi. Meni je elektronika hobi, ali mi je na 1. mjestu, i već 2 godine nešto ganjam i sigurno mi neće dosaditi. Na kraju sam ipak odlučio kupiti sa http://www.elektrinika.rs.ba" onclick="window.open(this.href);return false; NET898 lemnu stanicu sa duvaljkom http://elektronika.rs.ba/data/prodaja/l ... /duvaljka/" onclick="window.open(this.href);return false;
Koristit ću je najviše za popravak mobitela i kojeg računara ako se nađe, možda i da ubacim chip u koji playstation, znači meni treba nešto sa malo tanjim vrhom a u opisu sam vidio vrhove od 0,4mm što znači da vi mi ova nekako najviše odgovarala, jer evo recimo baš sam prije 2-3 dana imao SonyErricson gdje je bilo nekih problema sa punjenjem pa sam morao prespojiti na 2 mjesta i stvarno treba tanak vrh, i za grube radove imam 2 iskrine jedna 60W druga 100W imam neku bezveze od 30W ona je malo manja ljepša ugodnija te 3 mi stoje kao što je feko rekao u kuferu sa alatom, znači instrumenta 2 jedan analogni jedan digitalni, odvijači, ključevi, klijšta, šarafi, konektrori, stopice... Imam jednu pištoljsku lemilicu Einhell čini mi se 70W ako se ne varam. Imao sam još jednu iskru od 80W aliii... vrh bio speko bilo ga nemoguće promijeniti iii... sve razvalio... Nitko ne zna kud ga život vodi, ja imam namjeru uppisati neki elektrotehnički smijer poslije ove škole, i htio bih se baviti elektronikom te da mi ona sama bude izvor zarade... Ali kao što sam rekao, nitko ne zna kud ga život vodi tako daaa... Sad za sad ova mi se čini kao idealna za moje sadašnje potrebe, a poslije kako se bude proširivalo znanje tako će se proširivati i oprema...
Lijep pozdrav...
Što reći?
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Kupovina lemilice

Post by VolkD »

Ja sam sebi kupio ovo:
http://www.belmet.si/slike/dpic_197.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mora da se kaže da je skupo. 300€ ! Alo verujte vredi tih para, vredi svaki cent.
Ručica je laka ko pero. U istinu ko neka olovka. Snaga 150 W !! Zagrije se od nula na 350 °C u najviše 2 sekunde.
Ako je ostaviš i ne radiš ništa posle odredeno vrijeme(može da se naštima) ide u stdby na 250°C. Posle 15 min ide na sobnu temperaturu.
A sada najbolje. Dovoljno je uhvatiti ručku, pa da se zagrije.

Imam u radioni sigurno 6, 7 lemilica. Ali sad ni ne pomišljam na neku drugi. Trebajo mi jedino ako nekog primim u posjetu.
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Kupovina lemilice

Post by sashko »

e aj napravi neke slike pa okaci cisto da vidimo kako izgleda live
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Kupovina lemilice

Post by race king »

ivan09 wrote:Znači radi se o tom da sam nabavio nekih 200-tinjak km i sad razmišljam o kupovini neke lemilice, i malo po malo naletim na ovo http://www.elmatis.hr/ProductDetails.as" onclick="window.open(this.href);return false; ... ctId=32830
Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva o ovoj lemilici, dal je to dobar izbor? S tim da mi ostane nešto sitno novaca da kupim i par rezervnih vrhova, spužvicu za čišćenje i tako to...
Ja ju imam, nemam takvu nego slicnu (fixpoint EP5), lemilica je super evo radi vec par godina punom parom bez ikakvih primjedbi :wink:
-definitivno moja preporuka bio vrsni elektronicar ili pocetnik - to je lemilica za sve

VolkD wrote:Ja sam sebi kupio ovo:
http://www.belmet.si/slike/dpic_197.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mora da se kaže da je skupo. 300€ ! Alo verujte vredi tih para, vredi svaki cent.
Ručica je laka ko pero. U istinu ko neka olovka. Snaga 150 W !! Zagrije se od nula na 350 °C u najviše 2 sekunde..
Ovo mi se svidja, koda lemis pipaljkom od multimetra, samo je puno para :roll:
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Kupovina lemilice

Post by ivan09 »

Ispričavam se... Bio sam zauzet, nisam stizao odovarati na vaše postove... Kupovina lemilice je odgođena za sad, skupljam još neke love pa ću kupit neku ersu bolju i to je to...
Što reći?
Post Reply