Flyback konverter

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Firkragg

Post by Firkragg »

Kolko ja ovdje cujem, frekvencija je uzasno niska sudeci po glasnom pistanju.
Trafo je vjerovatno u debelom zasicenju.

Treba ti 20..50kHz i mali djelatni ciklus, ako ''pretjeras'' neces pogrijesiti i poslje samo smanjis dok ne nadjes najbolju tocku.


Mosfet bi svakako trebao biti 500V ili vise.
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

O.k. idem sutra po one IRPF250 il tako nešto irfp/pf :D i ostatak za drajver.
Ovo inače nešto zeza UPS jer jačina svjetla žarulje izmežu mreže i UPS-a je nikakva, a razlika u naponu ohoho, mreža 230V a UPS mora dati na izlazu 280V+ da bi radilo ko na mreži spojeno. Pa me malo sad strah spajat na PSU. Al na Tv ide svakak stari je pa trebam nešto na njem uraditi a da ga ne otvaram da bi mi kupili novi :lol:

A recimo za šta da iskoristilim taj drajver. Da, 2 po 2 feta su uparena da se smanji grijanje.
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Napravio sam gresku tako sto sam snimao sa dodatnim timing kondenzatorom, dodao sam jos 10nF da spustim frekvenciju za bobinu!
Ali cini mi se da je ona u zasicenju i sa tom frekvencijom, jer baci iskru tek kada odvojim signal na gejtu od tranzistora!
Inace sa 1n timing kondom frekvencija izadje iz cujne frekvencije! Da li toliko visoka frekv. treba flybacku?
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

Imam onaj plasmna globe, i izvadio drajver iz nje van, fet montirao na posebni hladnjak jer se počeo zagrijavati čim ga koristim za svoje stvarčice :twisted: . E sad daje ne iskre nego samo stvori el luk između 2 kraja na VN transformatoru to se dogodi kad krajeve prinesem na udaljenost oko 4 - 6mm, i razvučem ga do 9 - 11mm. Recimo da stavim Marxov voltage multipler ili neku kaskadu bi mogo dobijat veće iskre? Ja zaključio da mogu samo se oću uvjerit dodatno da ne pravim to bezveze :D
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Imas li frekvencmetar da izmjeris frekvenciju tog drivera?
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

Ne :cry: :cry: , ali je jaaako visoka jer radi nečujno a stvara se visoki napon, taj luk je dovoljno jak da ugrije i rastali el žicu 1mm2 presjeka. Ne želi mi na kaskadi radit, mislim on radi i grije se sve kao kratki spoj, a kaskada se nigdje ne prazni. Vjerovatno je u njoj problem, 50kondenzatora u njoj bude :lol:
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

Eh proradilo sve, drajvam flyback sa 4x IRFZ 44 spojena u paraleli, a shema je ona od 12V neon inventera sa 2N3055. I radi solidno, bilo malo dima :D al sad je sve ok :)
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Na 50Hz?
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

Neee, drjaver radi na 15kHz više manje. Pišti ko zujalica ko lud ustvari :D na 12v bilo ok pa sam lupio na 40V :shock: luk velik 5cm vruućee! :cry: :lol:
I onda mi je sve izgorilo, :D desilo se ono iz mojeg potpisa, i sad sam probao stavit sa drugim trafom. I nikako mi ne želi raditi na 5 namotaja glavni, 3 namota povrat.
I stavio 50 glavni, 25 povrat i sad radi al iskra je gotovo nikakva. :x :evil: :cry: :cry: ,evo sheme po kojoj to radim: Image
Pišti i šišti ko ludo. :D

Umjesto jezgre je ferit na flybacku, a umjesto tranzistora su 4 komada u paraleli ( IRFZ44N )
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Pa taj driver ne valja :D Dobices iskre max 3-4 cm sa racionalnom voltazom (30-ak volti)
Probaj promijeniti odnos namotaja, jer vjerovatno nema dovoljno struje da drajva nekoliko tranzistora u paraleli, povecaj broj feedback namotaja malo, onda bi trebalo bolje raditi! Mozda treba malo smanjiti i broj primarnih namotaja (recimo 30 primarnih, 20 feedback)!
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

radi. radi ;) al mi popalilo akumulator od 12Ah za par minuta :(, a kad spojim 23V, 12A mi se sve žice počinju taliti, ubiti sve se i rastalilo :D crnog dima, uuuu! Iskre su bil glasne i duugačke kakvih 8cm.
Vjerujte kad se to sve uključilo ja se usro od straha. Bio onako polumrak u sobi, tišina, 21h i nešto, :D i ja sve poštekam malo gledma i uključim ispravljač u mrežu, počelo iskriti ko blesavo par sekunddi 10 malo više :D i sve se dimiti i raznjelo fetove 3 komada, Grec onaj 25A-ski se ugrijo ko da si ga 3 dana upaljačem palio lagano, sve žice izgorile. :D

A najžešće mi bilo kad mi se izlaz iziskrio na masu, a to sve se dešavalo kraj moje glave kakvih 30cm, jer sam ležao na podu :D

Sad ovaj FET koji je ostao čitav drajva taj krug ali sa drugim trafom. Uzeo jezgru iz Standby trafa iz napajanja i na nju namotao 30 namotaja žice, ko mai a ko povrat sam stavio isto takvu žicu 15 namotaja, to sam sve izolirao sa 2 namota selotepa taman širine jezgre, i onda motao sekundar sa nekom žicom jaaako tankom, nisam ni brojio koliko namota je, nisam lud, namotao zavoj do zavoja, i kad je cijeli red bio gotov, sam izolirao i onda oped ispočetka, i tako 7 puta. Žica je promjera kakvih 0.5mm.
Kada spojim na dotični trafo :D samo izgori osigurač na ulazu :D a kad spojim akumulator se čuje zujanje i drmnu neke iskre majušne kakvih centimetar nisu baš nešto, al je dovoljno da te strese dobrano :twisted: probao na mačku i ad ga kresnuo ovaj se okrene i drmne me kanđama po ruci, i sad stalno bježi od mene :evil: . SA kaskadom dobijam iskre 2 cm, dosta za manji elektrošoker, fet se ne grije ništa, tako da stane sve u kutijicu veličine one sive iz onog fr*e sample shopa :D
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ja mislim da je meni crk'o flyback, cim ne daje nikakav napon na izlazu, kad spojim na bobinu daje nesto sitno, malo zaiskri kad dodirnem izvode sekundara, previsoka joj frekvencija...Na kojoj frekvenciji uopste radi bobina?

Firkragg je na jezgri od flybacka motao VN trafo i fino mu je ispalo!
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

bobina ~8KHz
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
Firkragg

Post by Firkragg »

ovo* nemojte raditi, za transformator je lose.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _large.JPG

Nada: ako transformator prije nije bio mrtav (sto je lako moguce) nevjerujem da si ga ubio.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Nisam ga ja sigurno ubio, nisam ga uspio ni pokrenuti!
Koliki je otpor sekundara, da pokusam tako provjeriti ispravnost?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

I DAAAAAA, USPIO SAM SA ZVS-OM!!!!
2xIRFP250, dosta ocajno napajanje (24V poluvalno ispravljeno jednom diodom), zavojnica 14 navoja na malom feritnom prstenu, vuce 2-3A struje, i daje 1cm luk!
Bice slika, mozda i videa za oko sat u gotovim projektima!
Firkragg

Post by Firkragg »

2xIRFP250, dosta ocajno napajanje (24V poluvalno ispravljeno jednom diodom), zavojnica 14 navoja na malom feritnom prstenu, vuce 2-3A struje, i daje 1cm luk!
To nevalja, zavojnica ti treba biti puno veca.

Namotaj na zutom toroidu 40-50namotaja sto deblje zice.

S 30-akV 3A bi iskra trebala doci do 10 a ne 1 cm.

Jesi siguran da ti je taj transformator u redu?

Vidi sliku koju sam ostavio, ono je half bridge na oko nekih 150W (nisam tocno mjerio), preko 10cm.

SLike stavi u pripadajuci thread.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Sto vise namotaja namotam to mi se vise iskra smanji!
Skinuo sam 5 namotaja, istina imam jos jedan feritni "valjak" ispred sa 3 namotaja!
Probacu staviti dosta vise namotaja!

Nije 30-ak volti vec 12V, poluvalno 12V, bez elektrolita, znaci samo dioda :D Sad cu staviti elektrolit pa cu probati!
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ne mogu naci tu tvoju shemu!

EDIT: Da ne pisem 3 posta za redom, nesto ozbiljno nije dobro sa ovim mojim driverom!
Stavio sam grec i elektrolit, trafo je 5 + 12V a ne 12+12, tako da na izlazu imam oko 25V, kada ga ukljucim daje 2cm varnice...OK. Ali kada otpojim zicu primara (ide sa draina mosfeta) predje u "drugi mod oscilacije" da ga tako nazovem i daje oko 4-5cm iskre!
Zanimljivo je da se stvara korona izmedju 2 pina na flybacku koji su jedan do drugog i kad pravim varnicu izmedju izlaza i zice koja je zaljemljena na masu iz pina mase na flybacku se stvori varnica do hladnjaka (na oko 1cm daljine)! Bez te varnice glavna iskra je nesto malo slabija!
Jos nesto, kada otpojim zicu sa draina na primar sva snaga se prebaci na jedan mosfet (ocekivano), ali on je dosta dobro izdrzava!
Driver vuce
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

evo ti tvojeg rešenja koje sto posto radi uz 2cm iskru na bobini i cuka oko dok ks spojiš 8 ampera samo na pin tri spoji hv mosfeta oko 10 ampera obavezno mosfer mora vuči kroz bobinu struju i biti oko 15v zenerica za napajanje procesora znači + na + bobine i + vcc ne555 a - na drain od bobine po mogučnosti s auta bez elektri paljenja(30kv) znaći yucatana 15kilovoltna
to kako si ti spojio drajvera za ne555 nije bobro zato što ti se privodi samo istosmjerni napon na mosfet zbog tromosti ne555 i tranzistora evo ti u multisimu

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... adi!!!.rar
YOO NIGGA
Post Reply