Aparatic za varenje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Aparatic za varenje

Post by MC Spanjolac »

imam neki poveci trafo iz mikrovalke i na njemu kolko sam vidio pise ad daje 13A pa ako bi mi netko pomogao da spojim to nekako da mogu variti ako spojim tanku zicicu ko elektrodu!!! ima na njemu neka slika koja je zica za sta ali to ne kuzim. slikat cu pa da svi vidite ako je to izvedivo!?
buco

Post by buco »

On ima oko 1,5KW ovisi o snazi mikrovalnog predajnika !!
Boje ti je da to ne ukopcavas jer na sekundaru osim veoma malog napona za grijanje cijevi [1-5-->3] i povelike struje ima i spula za VN na diodi i kondu ima oko par KV [ oko 5 , @firkragg info] .
Ili se pazi da se pristekas na taj dio !!
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Post by MC Spanjolac »

evo slike samo recite gdje da spojim 220V i kud bi trebale ostale zice da dobijem tih 13A

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _je_to.jpg
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

:D majstore, time neces moc varit, jedino sebe mozes. 13A ti daje na 3,5V!!, a na 2300V ti daje 600mA sto je i previse da te ubije na mjestu i premalo za varenje. Varit nemozes ispod 60-70A (optimalno oko 90A za elektrode 2,5mm)ovisi o debljini elektrode, a napon koji se koristi kod varenja je 50V, AC i DC, shodno tome snaga transformatora bi trebala minimalno biti oko 3,5kW
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Post by MC Spanjolac »

ma ja mislim varit elektrodom promjera max. 0.5 mm
a tamo na slici gdje pise 3×5 neznam jel umjesto × tocka ili jos neki broj al mislim da je broj?!
Firkragg

Post by Firkragg »

Mikrovalni transformator (MOT) ima jedan visokonaponski sekundar s oko 2 kV 500 - 700mA ovisno o snazi, to je poduplano level shifterom za napajanje katode magnetrona (4kV pulsirajuce). Vidljiv je samo jedan izvod a drugi je obično zavaren za jezgru i uzemljen (kuciste magnetrona = anoda)

katoda se sastoji od dva konektora na koja se spaja 3,5V za grijac i izlaz level shiftera (na jedan od ista dva konektora)

3.5V namotaj je relativno tanak i nije bas koristan kaovar aparat i sl.
A ne zelis ni mogucih 2kV 700mA na njemu dok radi.

Ako se makne HV sekundar moze se namotati novi od debele zice (ili cijevi) za nekoliko volti/parsto A. Idealno za 'spotwelder' ali za varenje s elektrodama trebas nesto veci napon, mozes pokusati s nizim i tankom elektrodom (good luck)

Na ovoj stranici je prikazano kako se prepravlja MOT za high-current napajanje, jedan spotwelder i sl.
http://tesladownunder.com/Pulse_Power.htm

Prikazano kako se vadi sekundar, prosjecan napon po namotaju i sl.
MOze se i raspilati jezgra radi lakseg motanja novog primara.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

ja u svojoj varilackoj karijeri jos nisam vidio elektrode od 0,5mm :shock:, najtanje sto mozes kupit u trgovinama je 2,5mm
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Post by MC Spanjolac »

znam da ih nisi vidio kad nepostoje!!! to bi ja improviziro . . .
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

ctam ovu temu pa pogledam onu flsu piva pored sebe ma nije
a onda eureka pa ja imam ti cast da prisustvujem izgradnji novog izuma
ili pivo pak jeste sto rece onaj pitanje je sad ili pivo kako god bilo
u svakom slucaju zelim vam srecu 8) 8) 8) 8) 8) :shock:
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

gle spanjolac, da ne gubimo previse vremena sa ovom temom, 1. da bi uopce mogao razgovarat i razmisljat o nekakvom varenju, moras najprije spalit jedno 10 kilograma normalnih elektroda i moras barem jednom probat kako je to kad ti UV svjetlost od varenja spali oci pa zavrsis na hitnoj.
2. inprovizacija elektroda :? , da nisi mozda gledao McGyvera kako vari sa novcicem, pa te se dojmilo?, nema tu inprovizacije, moras znat sto varis , kojom elektrodom i kojom strujom, jedno od navedenog zezni i nema vara, dakle sve mora biti 100%
3. posto tvoje znanje o elektrotehnici jos nije savladano do kraja, bolje ostavi taj trafic za neka buduca vremena, jos si premlad da pogines, a cijela ova prica vodi prema tome. To nisu baterije od 9V i drugu priliku ces tesko dobiti.
Sve ovo sam napisao za tvoje dobro i zato bez ikakve zamjerke.

Pozdrav
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

....slazem se,slusaj sta ti drug kaze,s tim mozes samo jednom pogrijesit. :shock:
Firkragg

Post by Firkragg »

0.5mm žica pri par desetaka A će se jednostavno rastaliti pri pokušaju varenja. Dodirna točka će biti tek nešto toplija zbog većeg otpora, i pri niskim naponima nemože doći do efekta 'luka' kakav je potreban za varenje takve vrste.

Kako je vec rekao drug stari potreban je napon oko 50ak V da bi se formirala stabilna iska te talila isključivo vrh elektrode i varenu točku.

U prostor HV sekundara MOT-a problem je ugurati dovoljno namotaja žice raumne debljine za preko 30-ak V, i već tada bi struja bila neoptimalna (50-ak A).

Za pravi var-aparat (arc welder) ti jednostavno treba puno jaci transformator nego MOT.


Ako mislis raditi spot-welder onda je MOT gotovo idealan, treba ti samo par namotaja u sekundaru (nekoliko volti i struja od par stotina ampera), transformator spojen na prigodna 'klijesta' s dvije ljepe tungsten elektrode.

PS. ako ides spajat MOT na mrezu s HV sekundarom obavezno koristikomad PVC cijevi dug barem metar (s komadom metala na vrhu, uzemljenim) za odvlacenje iskri, prpanje i sl., ne priblizavaj mu se ni slucajno vise od dosega cijevi.

Na napajanju su potrebne debele zice, osigurac 10A i po mokucnosti lako pristupacan prekidac (obavezno dvostruki da faza nebi ostala neprekinuta)
unutar dosega.

Imam bas jedan film gdje se tip skoro raznio i nebi volio da se to ikom ponovi :shock:
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

onaj gore odgovor je bilo zezanje
potpuno se slazem sa drugom jer sam i sam imao iskustva sa plakanjem
kropirom na ocima(koje su bile toliko vrele da sam mislio da ce eksplodirati)da nepricamo o ljudima koji su poginuli u radu
koliko godina da imas mlad si za takve eksperimente
8)
Post Reply