tokci - problem

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

tokci - problem

Post by MC Spanjolac »

imam dva tokca koje sam kupio u metrou i sve je normalno radilo na 5 km kolko i pise da idu do neki dan kad sam ih otvorio i neznam kaj sam napravio al nejdu vise od 500 m???
kako da to rijesim ili ako nikako dali se da slozit nesto od njih?? npr. za ometanje tv signala
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Usao ti je zrak u njih ! Moras ih otvoriti i zatvoriti u vakuumskoj komori ! ;-) :-)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Vrlo je moguce da na jednom od njih ti antena nije nasjela kako treba na plocicu. Antena im je obicno samo prislonjena na dio plocice, pa pogledaj.
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Post by MC Spanjolac »

da znam za antenu i probo sam stavit neki podlozak al opet nece!!
jucer sam se zajebavo pa sam bezveze spajo antenu od tokca na antenu od telke i ni da mrdne!!! osim kaj nestaje slike na telki!!!
ako se to nemoze popravit zanima me dali mogu ikako dobiti nekaj kaj moze ometat tv od tih tokaca!!???
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

malo je neobicno da si samo otvorio i zatvorio kutiju i nece vise radit kako treba ?, da nisi jos nesto otvarao ? npr. onu malu metalnu kutiju sa oscilatorom. Provjeri si i napajanje, jel u granicama 4-4,5V, ako sumnjas u antenu prebaci straznji dio zajedno sa antenom sa drugog tokca, pogledaj i zavojnice odmah ispod antene, imaju promjer oko 2mm i 5 namotaja, da nisi slucajno koju rastegnuo ili ostetio.
Sto se tice ometanja televizije, nista od toga.
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

otvori oba dva tokija i usporedi... nesto si morao sj..
ja ipak mislim da bi se moglo nesto izvuc za ometanje. ali nema smisla,ometat mozes s jednim tranzistorom tako da je taj tranzistor besmisleno vadit iz tokija. :?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ako si pomerao neke trimer kondezatore,potenciometre....zeznuo si sigurno a to se tesko vraca :shock:
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

PMRu je VCO slozen za mjenjanje frekvencije u rasponu od 100kHz !!!(8 kanala po 12,5kHz), prvi kanal mu je na frekvenciji 446.006,25 kHz, a televizija vam uopce ne radi na toj frekvenciji. VHF 3 zavrsava na 230MHz, a UHF pocinje na 470MHz. Izmedju su S kanali koji se koriste za prijem kabelske TV.Izlazni tranzistor je BFG11 i bez drivera nicemu ne sluzi.Trimer kondenzatora nema u PMRu.
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

ja sam imao neke stare tokije koi su imali ove klasicne tranzistore sto se i u bugovima koriste pa se i dalo donekle iskoristit ali ove novije nisam otvarao,ako je tako,mozes bacit :lol:
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

nabavio sam nacrt PMRa i nadam se da cu pronac vremena da slozim taj VCO i izlazni stupanj( sve zajedno 5 tranzistora), mislim da bi se dalo slozit kvalitetan BUG na 446 mhz
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

sta se dogodi, ako u titrajni krug ubacis paralelno jos jednu zavojnicu s antenom?
jel moguce dobit 2 razlicite frekv? :shock:
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Post by MC Spanjolac »

problem je u tome kaj nutra nema nikakvih tranzistora i zavojnica samo 2 trimera neka ekstra mala?!
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

sve je unutra, a mozda i vise nego sto bi trebalo? :D , daj stavi sliku ako ti nije problem (plocice)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Neko je postavio ovaj fajl

Post by trax »

Neko je poslao ovaj fajl na server: http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 4_PMR2.jpg u medjuvremenu...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Sigurno DRUG STARI ovo je njegov radni sto ako se nevaram :wink: :D :D
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

ja sam krivac :D , stavio sam je da vidite kako izgleda PMR, al kad sam smanjivao pixele(da ti ne zatrpam server, orginal je 2.4Mb) nisam primjetio da je zamutilo tekst, pa sam je odmah izbrisao iz posta, sad je na tebi sto ces s njom
Post Reply