Zujanje (Cviljenje) monitora

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Oleg
Posts: 2
Joined: 11-01-2005, 13:48
Location: Hrvatska

Zujanje (Cviljenje) monitora

Post by Oleg »

Pozdrav!

Na stolnom računalu imam Samsungov monitor SyncMaster 753DFX.

Situacija je sljedeća:

Monitor radi besprijekorno što se tiče slike, ali kada postavim ferkvenciju osvježavanja (Refresh Rate) na 85Hz monitor nakon nekoga vremena počne neizdrživo cviliti (zujiti, kako hoćete). Primjetio sam da krene zujati kada je puno bijele boje na ekranu. Kada spustim na 75Hz više ne cvili.

Na jednom starom televizoru imao sam isti problem sa zujanjem, vijak koji je držao poklopac trafoa je bio otegnut i taj lim je oscilirao i to je zujalo... Tako nešto mi je majstor rekao poslije popravka koliko se sjećam.

Ako netko ima ideju, neka puca... :cry:
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Hmmm...

Post by Spiky »

Meni je Sony trinitron cvilio, otvorio sam ga i sve zracne zavojnice zalio ljepilom, od tada vise nikad nije zacvilio...
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

samsung

Post by wizard »

ja imam SAMSUNG SyncMaster793DF i radi na 85 Hz. Preporucio bih ti ako je to noviji monitor i ako imas garanciju odnesi ga u ovlasteni servis. Obicno kad se monitor ili TV tako ponasa nesto nije u redu oko viskonaponskog trafoa. Ako ti je monitor tako dosao moze biti bilo sta. Ali ako se to kasnije pojavilo uzrok moze biti strujni udar. Obicno crkne neki blok u krugu visokonaponskog tranzistora ili je tranzistor ostecen. Druga opcija je da je monitor ispravan i da ti nes sa grafickom nije u redu, sto ne vjerujem :D :D :D
Post Reply