kodot na elektronika.ba

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

kodot na elektronika.ba

Post by DigiSoft »

Zdravo
Bidejki kaj nas vo Makedonija seuste nema vakov portal za elektronika, zatoa resiv i kupiv domen i hosting. E sega me interesira ako e mozno trax ili nekoj da mi kaze sto koristi elektronika.ba? Dali e specijalno programiran sajtot ili e nekoj CMS? Se nadevam deka ne e tajna i mi treba samo informacija za da pocnam od nekade.

Fala.
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Sve zavisi od toga sta hoces, samo forum ili jos nesto (CMS).
Ukoliko se odlucis za prvu varijantu mozes izabrati phpbb, XMB forum, YaBB, PunBB, SMF, Icon Board ...
Ako te zanima da pored foruma imas jos nesto preporuka je joomla http://www.joomla.org/ ili http://www.geeklog.net/
To odprilike izgleda ovako
http://www.linuxo.net/
http://www.hirntot.org/
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Znam za forumite i za CMS. Sakam da ima i forum i CMS. Za forum vekje imam instalirano phpBB 3.0.0 stabilna verzija ali ne znam sajtot dali da go programiram specijalno so PHP i mySQL ili da zemam nekoj CMS. Ne znam sto e podobro, zatoa prasav elektronika.ba sto koristi.

Fala.
User avatar
master
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 258
Joined: 18-07-2007, 22:38
Location: Hrvatska
Contact:

Post by master »

Moja preporuka je isto joomla jer je jednostavan CMS ..ali samo ako si kupio hosting koji radi na linuxu..
Use the best: Linux for servers, Mac for graphics, Windows for Solitaire.
____________________________________________
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Bolje zemaj neki vec gotov cms nego da se mucis da programiras. Nije da nemam poverenja u tebe ali mislim da ces tesko to programirati osim ako nepoznajes dobro php&mysql.
Moj savet joomla zato sto je open source ima gomulu skinova i ostalih dodataka dobar community i jos mnogo toga.
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

master wrote:Moja preporuka je isto joomla jer je jednostavan CMS ..ali samo ako si kupio hosting koji radi na linuxu..
Da da hostingot e na linux OS. I jas se mislam za Joomla zosto go moze istoto ona sto bi trebal da go programiram.
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Elektronicar wrote:Bolje zemaj neki vec gotov cms nego da se mucis da programiras. Nije da nemam poverenja u tebe ali mislim da ces tesko to programirati osim ako nepoznajes dobro php&mysql.
Moj savet joomla zato sto je open source ima gomulu skinova i ostalih dodataka dobar community i jos mnogo toga.
Da i jas mislam deka definitivno e najdobra varijanta. I da programiram nema da go napravam vo nikoj slucaj tolku dobro kako joomla.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Elektronika ba je pisana u PHP-u kao sto svi vide, i nije nikakav fr*e CMS niti bilo sta slicno. Sajt sam zamislio ovakav kakav jeste i sam napisao PHP skripte.
Forum je phpBB naravno :D
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

trax wrote:Elektronika ba je pisana u PHP-u kao sto svi vide, i nije nikakav fr*e CMS niti bilo sta slicno. Sajt sam zamislio ovakav kakav jeste i sam napisao PHP skripte.
Forum je phpBB naravno :D
Ok Fala trax za informacijata. :wink:
Post Reply