Izrada plocica foto postupkom

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Ivan
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 35
Joined: 11-02-2005, 19:19

Izrada plocica foto postupkom

Post by Ivan »

Nije mi prošao upload jer je bio veći od 800K, pa pokušavam ponovo

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... stupak.zip
User avatar
UssSiscia
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 06-06-2006, 18:44
Location: Sisak, Hrvatska

Re: Izrada pločica foto postupkom

Post by UssSiscia »

Ivan wrote:Nije mi prošao upload jer je bio veći od 800K, pa pokušavam ponovo

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... stupak.zip
Dobar, posao.

Imam prijedlog umjesto pastel fikxativa možeš koristiti i lak za kosu. Znam to jer neki slikari fiksiraju slike umjesto sa pastel fixativom s lakom i funkcionira.
Imaju isti učinak a i lak je dosta jeftiniji..
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@Ivan, mozes li mi reci tocno gdje ima za kupiti taj "Pastel Fixativ".

@UssSiscia, mozes li tocno reci koji lak moze zamijeniti ovaj fixativ.

Hvala obojici.
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Ejj bravo za ova!!! Samo da mi kazes od kade kupi NaOH vo takvo praskasto pakuvanje? Kade ja ima? Dali e mnogu opasna? Dali treba so maska da rabotam? Fala
Ivan
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 35
Joined: 11-02-2005, 19:19

Pastel fixativ

Post by Ivan »

Smjesko wrote:@Ivan, mozes li mi reci tocno gdje ima za kupiti taj "Pastel Fixativ".

@UssSiscia, mozes li tocno reci koji lak moze zamijeniti ovaj fixativ.

Hvala obojici.
Pastel fixativ je pomocno stedstvo za slikanje i u hrvatskoj ga proizvodi Karbon.
Sa lakom za kosu nisam jos probao ali pokusat cu cim ga nabavim (zena ga ne koristi). Evo slika

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... Kemija.JPG
Ivan
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 35
Joined: 11-02-2005, 19:19

NaOH

Post by Ivan »

DigiSoft wrote:Ejj bravo za ova!!! Samo da mi kazes od kade kupi NaOH vo takvo praskasto pakuvanje? Kade ja ima? Dali e mnogu opasna? Dali treba so maska da rabotam? Fala
U hrvatskoj se NaOH moze kupiti u chipoteci. Kod vas ne znam. NaOH je Natrijeva luzina i normalno se koristi kao razvijac za foto lak. Nije previse opasna (ne smrdi i ne treba maska) Mozes kratkotrajno umociti prste ako nemas nekakve ranice na rukama. Duze izlaganje otopini nagriza kozu ruku. Treba samo paziti da ti ne dodje u oci. Opasniji je 30% hydrogen
User avatar
UssSiscia
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 06-06-2006, 18:44
Location: Sisak, Hrvatska

Post by UssSiscia »

Smjesko wrote:@Ivan, mozes li mi reci tocno gdje ima za kupiti taj "Pastel Fixativ".

@UssSiscia, mozes li tocno reci koji lak moze zamijeniti ovaj fixativ.

Hvala obojici.
Pastel fixativ imaš u skoro svakoj većoj knjižari. Problem zašto sam počeo tražiti drugo riješenje je to što košta oko 50 kn, a lak možeš uzeti i neki kineski za malo novaca. Ja sam probao sa običnim lakom ali sam printao na paus papir ne na foliju, mada ne vidim razlog zašto ne bi funkcioniralo i na foliji.
User avatar
UssSiscia
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 06-06-2006, 18:44
Location: Sisak, Hrvatska

Post by UssSiscia »

@DigiSoft Inače NaOH je lužina kako kaže Ivan, a lužine su ti suprotna stvar od kiselina pa nisu opasne. Možeš ih prepoznat po ovome OH nastavku koja ima svaka lužina u formuli.
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Fala vi mnogu za odgovorite. Me interesira sto e toa Cipoteka??? Cesto ja spomnuvate na forumov. Toa e prodavnica za elektronika??? Ako e toa togas jas mozam da prasam dali ima NaOH vo prodavnica za elektronika kaj nas...

Fala uste ednas, ima mnogu korisni raboti na ovoj forum... Pozdrav :P

EDIT: Ako moze da mi kazete sto e toa lužina??? Ako nema drug zbor moze i na angliski. Fala
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Me interesira sto e toa Cipoteka??? Cesto ja spomnuvate na forumov.
Potrudi se malo.

http://www.chipoteka.hr/
9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Post by 9a4oe »

Umjesto pastel fikxativa moze se koristiti i nitro razredjivac.
Natopi se jedna krpica sa nitro razredjivacem i zajedno sa predloskom stavi u kartonsku kutiju i poklopi (cca 20-tak min). Pare koje isparavaju od nitro razredjivaca dat ce isti efekt kao i da se posprica sa pastel fixativom. Tu metodu koristim u kombinaciji sa paus papirom, neznam kako se ponasa sa folijom. Tko isproba neka napise svoja iskustva.
Na strani nitra je i cijena 10-15kn za litru u odnosu na sprej 50kn.

Damir
Shenda

Post by Shenda »

Pazite kad radite sa lakom za kosu :!:

Ima ih više vrsta, a posebno je loše ako je nekako "praškast", pa ne fiksira tintu, nego je samo razmrlja i onda se briše i tinta i lak... Bljak!

Meni je najbolji bio nekakav "Wellaflex" u nekakvom "zlatnom" pakovanju... (... to sam radio tintnim pisačen na foliju, pa lak...)

Na sreću, nabavio sam LaserJet 4000 (i još dva prastarastara HP 6L, al' rade ko grom), pa sad printam i na foliju i na paus, pa malo nitra na vaticu... Razlika između pausa i folije je samo malo duža ekspozicija kad se radi pausom, za jedno 3 minute... :wink:

E da... neke vrste termo-folija ne vole nitro... kao da se zamagle, iskrive... i to treba paziti :!:
Post Reply