Parni stroj

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply

Sto mislite o ovom projektu?

Super!
2
100%
To nije nista!
0
No votes
 
Total votes: 2

User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Parni stroj

Post by ivan 2 »

E bok ljudi htio bih sve forumase ovo pitat da li je ko pravio ikakav parni stroj da pretvara vodu odnosno paru i toplinu u mehanicki rad, a da mu snaga bude 50 W. Evo zasto vas to pitam ovdje dole mozete vidjeti slike koje sa uploado. To je jedan motor koji radi na istosmjernu struju 12 V izvadjen iz bolnickog stroja za dializu. Vidi se da ima i prenos na nizu broj okretaja kad ga napajamo sa 12 V u minuti napravi 85 oketaja (barem tako pise na njemu). Kada ga zavrtim otprilike kao da ga napajam sa trinaest volta na VATMETRU pise oko 38 napravljenih vata (taga ga malo bude teze okret dok ga mjerim. I sad vidite ja bih hti ako moze nekako napravit za njega parni stroj da ga on pokrece. vidio sam da mu je iskoristivost jako dobra s njim pokrenm auto tv bez problema, preradjena zvucnike za comp sa pojacalom( njima sam izvadio trafo koji je otprilike 10 V pa ga spojio na dinamo od bicikla dobro tuku 3 wata i na biciklu, ima jos mnogo primjena i to pozitivnih. Molio bih da ne dibivam ovakve odgovore
to ti se neisplati, bolje uzmi motorku pa na nju spoji 20 puta jaci dinama i takve stvari.

Unaprijed hvala svim forumasima!

I evo slike!
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Sad se James Watt sigurno okrece u grobu. Neki nadobudni mu krade ideju na pocetku 21. stoljeca. :lol:
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Smjesko wrote:Sad se James Watt sigurno okrece u grobu. Neki nadobudni mu krade ideju na pocetku 21. stoljeca. :lol:
A sta ces to ti je tako! Samo ja mu ne kradem ideju a to sa parnim strojem
i dinamom su ljudi izvodili i prije mene. Nevjerujes! Kupi Muljevicevu knjigu elektrotehnika u njoj su popisane sve elektrana ikad napravljene u Hrvatskoj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

mislim da ti ne bi bas odgovarao taj motor. jer parne turbine imaju velik broj obrtaja, ako da bi bilo bolje da motor vezes direktno na turbinu,bez reduktora. ili mozda da koristis reduktor koji bi smanjio broj obrtaja turbine, i tako bi dobio veci moment na motoru...
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Pa ovaj ja mislim da se moze sa tog motora skinit reduktor. ali ako bude potrebno moj tata je bio negdje u madjarskoj kupovao raduktor za masinu za mljenje mesa. Negodal imas ideju kako najlakse napravit tu turbinu?
Sta mislis da li bi mogao za kotao iskoristiti expres lonac stari 20 litara.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ma reduktor je najmanji problem. napravis sa remenom. turbina je problem...
imas ih svakakih... trazi po netu...
ekspres lonac bi mogao iskoristiti kao kotao za dobiujanje pare...
edit
evo i nekih linkova
http://en.wikipedia.org/wiki/Steam_turbine
http://library.thinkquest.org/C006011/e ... e.php3?v=2
mozda ti je najjednostavnije da napravis kao sa drugog linka, a mogao bi koristiti i vodu iz gradske mreze za pogon takve turbine...
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Ej hvala na ovim linkovima vodu cu upotrebit iz bunara tako da para kad prodje kroz turbinu se ohladi da bude u tekucem stanju ali da bude nekih 70 80 stepeni pa ju opet iskoristit za kotao jer ce ta voda vec imati toplinu pa ju necu morat ponovno toliko dugo grijat. Cuo sam i ja nesto vezano us te turbine za prave elktrane kako se brtve i te stvari.

Hvala ti puno naravno sad mi je svaka sugestija ili bilo koja pomoc dobrodosla.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Za pocetak, ne bi bilo lose uloziti nesto novaca u nekakvo zastitno odijelo od materijala za ronilacka odijela kombiniranog sa azbestom. Rukavice i kaciga bi trebale biti neizostavni dio.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Hvala smjesko na upozorenju ali to ja mislim nece biti ni tako potrebno. Dovoljno su rukavice i i maska za ronjenje da vrela para ne ide u oci i to je to vec sam nasao neku ideju o toj turbini. Suta cu sve to da nacrtam i uredim pa cu sutra to postavit.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Evo ovako! Sori sto se nisam prije javio! Znam da malo zvuci glupo ali uobliku nekog kvadra, kupio bih malo bolje kuhinjske zlice nekih 10-ak komada i zavario na osovinu , oklop turbine bih izveo tako da bih uzeo lim debeo 3 i po milimetra i njega pricvstit s unatrasnje starane turbine pricvrstit to jest pricvrstiti ga na dasku (vidit cu oculi dva sloja ili jedan. Osovinu bih probusio rupu gdje ce biti rotor na obje strane, i sa obe strane kraj turbine ugradit kuglicne lezajeve. ( na turbinu cu napravit dvije cijevi jedna za ulaz pare izkotla a drugu za spoj na hladnjak). Na kotao bih naravno naredio manometar da mjeri tlak u kotlu, a ono sto sam reko za hladnjak to cu napravit nesto kao hladnjak za kazan samo zapremnine oko 70 litara nesto morat izmislit da mi vodu ohladi na 80-70 stupnjeva, radi lakseg ponovnog zagrijavanja kotla. Sve cijevi ce biti od bakra slicne kao za centralno grijanje.

I sta vi mislite???
User avatar
ninja
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 444
Joined: 25-09-2006, 22:37
Location: Osijek,Hrvatska

Post by ninja »

ako napravis tako, gubit ces pritisak na osovini turbine na lezajevima
trebo bi stavit semeringe i nece ti to bit samo tako jednostavno za napravit

sam oklop za turbinu je jebada svjetska i jos da ti nigdje nepusta

mislim tesko je al samo naprijed, zelio bih vidjet kako ce to sve zavrsit :D


edit: probaj pogledat malo na netu za Teslinu turbinu, mozda bi ti to bilo lakse za napravit
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Evo ljudi nek jos neko da nekakav komentar pa idem osmisljavat idem nabavit lezajeve i sve sto treba. Kad ga napravim probat cu ga prvo spojit na kompresor da vim osobine. Samo eto kazem nek jos netko da nekakav komentar.
User avatar
TheTomas539
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 14-04-2011, 11:25

Re: Parni stroj

Post by TheTomas539 »

Pozdrav.. dal je sta ispalo iz ovoga gore :)
Post Reply