Nešto bolje od feriklorida?

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
adam_kesegic
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 13-01-2005, 21:41
Location: Osijek, Hrvatska

Nešto bolje od feriklorida?

Post by adam_kesegic »

Ekipa, zna li netko možda što bi ovo bilo??

http://www.ebay.com/itm/200g-bag-New-Pr ... 3956978%26

Iz oglasa sam shvatio da se to koristi umjesto feriklorida, no zanima me što je to uopće? :shock:

Vidio sam to i ranije na ebayu, no nisam nigdje na netu naletio da to koristi ili na naziv te tvari....jel zna netko?? :shock:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by nano »

to je ammonium peroxydisulfate (NH4)2S2O8 a.k.a. ammonium persulfate
radi dobro ,samoga treba malo zagrijati...kad ga rastopis otopina je prozirna i prilikom nagrizanja bakra postaje plava...dobra je jer ne prlja i ne ispusta previse toksicnih plinova
ja sam to kupovao u Conrad-u u Sloveniji ,ali bi trebalo da ga bude svugdje
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
adam_kesegic
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 13-01-2005, 21:41
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by adam_kesegic »

nano wrote:to je ammonium peroxydisulfate (NH4)2S2O8 a.k.a. ammonium persulfate
radi dobro ,samoga treba malo zagrijati...kad ga rastopis otopina je prozirna i prilikom nagrizanja bakra postaje plava...dobra je jer ne prlja i ne ispusta previse toksicnih plinova
ja sam to kupovao u Conrad-u u Sloveniji ,ali bi trebalo da ga bude svugdje
Odlično, nigdje ne piše a razmatram uzeti njega ili feriklorid.

Feriklorid mi je skuplji za kupiti preko neta, a tražio sam u electronic centru i rekli mi da ga više neće ni nabavljati jer (navodno) imaju problema pri uvozu, kako mi reče prodavač: "nemamo niti ćemo ga imati, zato jer sad da bi uvezao moraš uvozit sa cisternom ispred i iza koje mora ići murja"... vjerojatno je karikirao situaciju, no ne sviđa mi se ionako to što čujem :|
adam_kesegic
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 13-01-2005, 21:41
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by adam_kesegic »

E da, i da li je i ammonium persulfate štetan (u smislu nagrizanja, nošenja zaštitne odjeće itd.) isto kao i feriklorid, ili nema potrebe za rukavicama, pregačama i sl. :D
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by nano »

kazu da ovaj izbjeljuje odjecu ,pa je dobro nositi radno odijelo i u svakom slucaju preporucuju se zastitne naocale ,kao i pri svakom radu sa kemijskim otopinama i spojevima....
osnovne mjere se moraju uvijek postivati...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
adam_kesegic
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 13-01-2005, 21:41
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by adam_kesegic »

Dakle, riječ "bolje" je definitivno relativna ovdje :)
"Bolji" od feriklorida je jedino po tome onda što nije štetan toliko za okolinu i cijevi u kupatilu, kao što je feriklorid...
Osim kolege nano, da li je još tko radio sa ammonium persulfatom?
Da li je po ičemu bolji od feriklorida? Recimo da li jetka nešto sporije od feriklorida pa je time moguća i lakša kontrola nagrizanja itd. itd. itd.?

Eto, bilo koja informacija dobrodošla :)
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by MladaNada »

Dobro, a sta fali sonoj kiselini i hidrogenu? Stvarno mi nije jasno cemu izmisljanje, kombinacija radi provjereno, najjeftinija je i moze se mijenjati brzina jetkanja odnosom hidrogena i H2SO4.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by WhiteHead »

MladaNada wrote:sonoj kiselini i hidrogenu? ........moze se mijenjati brzina jetkanja odnosom hidrogena i H2SO4.
:azdaja: :azdaja:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by MladaNada »

Ahahahhahaha HCl, naravno, nesto sam petljao sa ozivljavanjem akumulatora pa mi ostalo u glavi :D
adam_kesegic
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 13-01-2005, 21:41
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by adam_kesegic »

A fali to što moraš pazit s tim, "vagat" omjere, pazit gdje i kako to deponiraš, neutraliziraš itd.
I fali to što dok pogodiš pravi omjer obiđe te volja.
Za feriklorid znaš i sam - rokneš ga u vodu po receptu na pakiranju, i kasnije ga možeš opet koristit. Amen.
Za ammonium persulfate sam pitao jer ga kod nas nisam nigdje vidio da ima za kupit, pa me zanimalo wtf je to...

Kupio sam dakle feriklorid u chipoteci, nabavili su novu turu pa sam s njim odradio sve što mi je trebalo.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by MladaNada »

Ma kakvi omjeri, sta ti je, ja sam uvijek sipao 'nako, i do sad nikad nisam pogrijesio. Cak stavise, cini mi se da su mi najbolje plocice bile sa previse hidrogena, kad se izjetkaju za minut :D
A sto se tice neutralizacije, ja ga samo razrijedim sa puno vode. Ako bas moras neutralisati, uzmi NaOH (cevtok) i pomijesaj.
adam_kesegic
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 13-01-2005, 21:41
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Nešto bolje od feriklorida?

Post by adam_kesegic »

To tvoja odokativna metoda je dobra i brza - ako imaš iskustva (određen broj upropaštenih pločica iza sebe dok se nisi naučio pravom odokativnom omjeru) i živaca da radiš sve ponovno, u slučaju da nešto usereš :)
A ovo što si rekao za neutralizaciju - ma to sve znam, al opet kažem - imaš zajebancije oko toga, il ga moraš miješat, il razrjeđivati, te obavezno moraš pazit šta u šta sipaš, koliko itd.

Mislim da je sve to zapravo relativno, tj. najbolje je onako kako si naviknuo raditi, dakle sve po osobnom iskustvu.
Uostalom, da ne idemo dalje u offtopičarenje - riješio sam sa ferikloridom i zadovoljan sam, ispalo je super i meni štima, a samo me zanimalo za onaj "bijeli prah" što je :)
Post Reply