Lem vs Bakar

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Vlejd
Posts: 7
Joined: 30-09-2009, 22:54

Lem vs Bakar

Post by Vlejd »

A nije Stanisław, niti grad... heh

Nego, zanima me provodljivost. Naime, osim ovih tiskanih pločica od bakrenih vodova nedavno sam vidio neke i od lemnih vodova (stari telefon u pitanju) pa sam se zapitao zašto i takva... i kakva je razlika u provodljivosti?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Lem vs Bakar

Post by elektor »

Jesi li siguran da pločica nije samo pokositrena tj. da se sloj lema nalazi na bakru?
To je inače dosta čest slučaj pogotovo kod tvornički izrađenih pločica (ako se više plati taj sloj može biti i od zlata). Taj se sloj stavlja iz više razloga, a jedan od njih je da sprječava oksidaciju bakra pošto isti nije u kontaktu sa zrakom.
Što se vodljivosti tiče svakako da dolazi do promjene, ali je ona veoma mala. Gotovo zanemariva, naposljetku na bakar bi ionako prilikom lemljenja došao lem.
Vlejd
Posts: 7
Joined: 30-09-2009, 22:54

Re: Lem vs Bakar

Post by Vlejd »

Evo me... a evo i fotki.

Image
Image

Ne znam, jel im to bilo jeftinije jer sam vidio iste takve ploče u drugom telefonu (isti tip) al napravljene standarsnim postupkom. Sad pitanje koja je bila prva u planu ili je te ploče radilo više firmi za Iskru pa je svaka imala svoj stil. Jel to samo lem il je dolje još bakar... dunno. :?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Lem vs Bakar

Post by Kukinjos »

"Dolje je još bakar" :wink:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Lem vs Bakar

Post by bob4 »

To je bilo jeftinije od srebrenja ili pozlate; u to vrijeme.
User avatar
jadranko
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 29-01-2012, 01:29
Location: zagreb

Re: Lem vs Bakar

Post by jadranko »

iskrini telefoni su se izvozili u sad i v.britaniju, pa su "morali" biti kvalitetni.
možeš ih vidjeti često u starijim filmovima na tv-u
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Lem vs Bakar

Post by Emigrant »

ja i dan danas praktikujem pločice " hallovati " tj kalaisati vodove .... istina , urade mi to u mojoj bivšoj firmi .... profesionalna izrada pločica .... potapaju se u rastopljeni kalaj .....
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Lem vs Bakar

Post by MladaNada »

Ne treba puno vremena ni da se lemilicom predju svi vodovi, ja ih uvijek zastitim tako.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Lem vs Bakar

Post by Emigrant »

naravno da se može i lemilicom , ali pošto imam mogucnosti ( nekad sam i sam radio na toj mašini ) ... što to nebih uradio odmah , kao finiš u izradi pločice ....
Post Reply