Potrebni Drajveri za Servo motore

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
strong24
Posts: 4
Joined: 15-08-2012, 22:22

Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by strong24 »

Pozdrav forumasima novi sam na forumu a takodje i u cnc vodama svaka pomoc je od velikog znacaja.

Posjedujem masinu za pravljenje jorgana bas kao na linku http://www.youtube.com/watch?v=JJGNFO_sII8 samo sto kontrolu pokretnog stola vrsim ja rucno lijevo desno dvije ose a pomocu dva tastera kontrolisem rad igle.A takodje imam i dva servo motora electro craft model e712 ili rmc 600 60 volti snage 550w 2100 obrtaja na koje mi je potrebno sve ostalo.
Prosli vlasnik masine je nabavio ove motore i zubcaste letve,e sad me najvise nteresuje koji su mi drajveri potrebni koja kartica ,napojna i sta mi je jos potrebno da masina radi?
Hvala unaprijed
User avatar
strong24
Posts: 4
Joined: 15-08-2012, 22:22

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by strong24 »

Izgleda da sam na pogrsnom mjestu ili nisam dovoljno pojasnio problem svaka pomoc je velika?

A evo izbacio sam i masinu na koju su potrebni ti drajveri...
http://www.youtube.com/watch?v=4Ih_RdEB ... e=youtu.be

A evo i slika od motora....
Attachments
DSC00850.JPG
DSC00850.JPG (48.32 KiB) Viewed 5505 times
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by WhiteHead »

Ovako....
Nije to baš tako jednostavno. Drajvere možeš kupiti i gotove i što onda ? Ako ćeš i dalje to pomijerati s tasterima onda OK.
A ako misliš da od toga napraviš pravi stroj, onda ti reba i "mozak" tj. kontroler, pa neki HMI za komunikaciju s čovjekom itd.
Napiši odakle si pa da vidimo ima li neko iz tvog kraja....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
strong24
Posts: 4
Joined: 15-08-2012, 22:22

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by strong24 »

Ja sam za da napravim profesionalnu masinu na potpuni kumpijuterski pogon,ali ispucao sam se sa novcima za samu masinu pa sam ogranicen po tom pitanju.Imam ja ovde neke ljude Iz Tuzle odakle sam,koji bi dosli to sve da sklope sa svojim hardware-om i puste masinu u pogon ali to kosta ogromnu sumu!!!
Pa sam se okrenu alternativi da probam sam a koliko sam saznao da mi trebaju ta (dva driver-a ulazno/izlazna kartica i napojna jedinica) jos sitni dijelovi i da se to moze pokretat sa MACH 3 programom.mozda grijesim?
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by WhiteHead »

Ima u TZ i ljudi i firmi za to, al' da košta, košta.
Javi se kolegi @grunf sa ovog foruma, on je dosta u tim vodama, a radi kao profa u el.tehničkoj školi u TZ.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by abc »

strong24 wrote:Ja sam za da napravim profesionalnu masinu na potpuni kumpijuterski pogon,ali ispucao sam se sa novcima za samu masinu pa sam ogranicen po tom pitanju.Imam ja ovde neke ljude Iz Tuzle odakle sam,koji bi dosli to sve da sklope sa svojim hardware-om i puste masinu u pogon ali to kosta ogromnu sumu!!!
Pa sam se okrenu alternativi da probam sam a koliko sam saznao da mi trebaju ta (dva driver-a ulazno/izlazna kartica i napojna jedinica) jos sitni dijelovi i da se to moze pokretat sa MACH 3 programom.mozda grijesim?
Na slici se ne vidi da li ti motori imaju opticke enkodere, to je uslov da bi bili "servo" motori odnosno da bi kontrolna elektronika "znala" na kojoj pozicije je motor u svakom trenutku.

Ja sam pravio kolegi DC servo drajvere za CNC tokarski stroj i mogu ti reci da i sam materijal kosta(njegovi drajveri su velicine 4kW trofaznog motora), na tim motorima su enkoderi sa jako velikom rezolucijom da bi se dobila tocnost kod rada stroja.

Treba ti mach3 ili emc2 ili kako se sada zove linuxcnc na PC, kartica na LPT port ili ima na ebayu kinezi prave preko USB porta ali radi samo sa mach3 i trebaju ti 2 DC drajvera i napajanje za njih.
Takodje kod pustanja u rad treba da nadjes PID parametre za DC drajvere i setujes PC.

Imas link pa kontaktiraj (nisam koristio njegove drajvere, niti imam neke materijalne koristi sto stavljam link) , na snimku rade ok.

http://www.audiohms.com/products/dcs140/dcs140.htm
User avatar
strong24
Posts: 4
Joined: 15-08-2012, 22:22

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by strong24 »

Hvala na odgovoru,kontaktirao sam ove u audiohms-u kazu da oni samo prodaju komponete za sve ostalo da se obratim strucnoj osobi.A ova cijena kod njih 2 drajvera i I/O krtica dodje oko 800 km neznam jeli to puno i koliko bi bila ta napojna jedinica?
A evo imam i sliku od enkodera neznam dali su to opticki?
Attachments
DSC00849.JPG
DSC00849.JPG (43.04 KiB) Viewed 5372 times
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by abc »

Na netu sam nasao da na tvom prvom motoru jeste opticki enkoder 5V napajanje. Ako to budes spajao moras paziti ako je jos ispravan da mu napajanje dobro spojis i to max 5V da ga ne unistis a to ti je i najskuplji dio ovdje moguce skuplji i od samog motora.

Znaci prodaju gotove drajvere i I/O karticu. Napajanje ti je obican trafo koji moze da pogoni oba motora plus grec i kondenzatori i osiguraci, i hladnjak za grec. Bolja je varijanta ali skuplja 3F trafo i 3F grec i manji kondovi ako su u pitanju jaci motori ali za tvoja mislim da bi i prva varijanta bila ok. Prvi motor ti je oko 300-350W kontinualne snage pa pretpostavljam da bi mogao raditi ako ta tvoja mehanika ne daje preveliki otpor za drugi nisam siguran, ovo za prvi sam nasao na netu. Motor ne mozes opteretiti max koliko pise na plocici ako radi non stop zbog hladjenja koji ovi motori prakticno i nemaju.

Spajanje elektronike ti i nije neki problem za nekog ko se u elektroniku razume, veci problem je namjestiti PID parametre u drajverima motora. Takodje za tvoj enkoder bi trebalo otvoriti i prouciti koji su vodovi napajanje ako ne nadjes na netu shemu a onda osciloskopom naci A i B izlaze ili ako je diferencijalni naci i izlaze u kontrafazi svakog.

PID drajvera motora namjestats da pocinjes sa "P" komponentom koju povecavas dok motor ne pocne da OSCILUJE , znaci pocinje da trza i skace, mora motor mehanicki biti odspojen od stroja. Onda smanjis "P" komponentu da motor ne osciluje i povecavas "D" komponentu dok iz motora kad vrti ne mocnes da cujes karakteristicno pistanje (englezi to zovu hissss), onda smanjis i "D" komponentu i onda povecavas "I" komponentu dok god motor ne dozvoljava kad stoji da ne mozes pomaknuti vratilo (osovinu) motora a motor radi ne skace i ne trza, ukratko . Onda jos mozes povecati P i D komponentu jer sada kontrola to dozvoljava ali jako malo i to ti je to.

Softver mach3 i emc namjestis na LPT port normalno moras imati PC koji ih ima ili kupiti karticu. Namjestiti izlaze kako si spojio motore na IO kartu, znaci step, dir,enable ako ima ,emergenci stop takodje ,krajnje mikroprekidace, pozeljno i to jako je da IO karta ima charge pump jer pogonis servo motore. Prije toga na drajverima namjestis max struje da ne ostetis motore.

Onda samo ubacis G kod u softver i radi jorgane.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by abc »

Takodje sto se tice mehanike , mora postojati redukcija izmedju motora i onoga sto pogoni recimo 1:3 ili 1:4, i to nazubljenim remenom(kao oni kod automobila za regulaciju paljenja) najbolje a dalje mozes i lancom za bicikle i sajlom jer tebi ne treba preciznost manja od 1mm,ili nazubljenom letvom ako vec imas napravljeno.
Najbolje je da je motor fiksni i da pokrece vec sta pokrece jer ako se motor krece sve ti se komplikuje zbog zica koje ne smeju da se zapletu, oni "plasticni nosaci" zica su papreno skupi.

Inace kod kopcanja motora i enkodera moras da znas da spojis napajanje motora i enkoder ,ako sve spojis kako treba, onda sa necim probaj samo malo da pomaknes rotor ,ne rukom da ti ne oguli prste ako je pogresno spojen, a motor krene i stane i upali se greska na drajveru okreni napajanja na motoru jer vrti u pogresnu stranu.

Kod setovanja kompjutera i LPT porta ako pogresis motor nece raditi dok ne setujes pravilno step ,dir i enable ako postoji na drajveru.

Kad si stigao dotle onda setujes preko broja koraka da ti u programu 1mm i motor izvrsi tocno taj pomak. Onda pises iz glave G kod ili nekim programom za tehnicko crtanje tipa autocad , znaci vektorski zapis nista sranja tipa corel ,paint ili slicno i recimo taj dxf zapis konvertujes u G kod.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Potrebni Drajveri za Servo motore

Post by abc »

Sto se tice konverzije KM u kune ili eure nisam nesto previse upoznat, arizona mi je relativno blizu isao u proljece nesto uzimao , pitam sve koliko je u kunama ili eurima.
Post Reply